Vokietija versus Graikija
2015 vasario 4 d.
Labai įdomi gali gautis diskusija — ką išties palaikai, kai ginče Graikija vs Vokietija, palaikai Vokietiją?
Šiandien viena skaitytoja man parašė: „aš visomis jėgomis palaikau Vokietija, nors manau, kad jų elgesys Graikijos atžvilgiu netgi kiek per švelnus. man įdomu, kaip drįsta šie naujai išrinkti politikai viską versti aukštyn kojomis be jokiu pamąstymu, kaip tai iš tikrųjų paveiks jų pačių šalį. Kodėl jie neturėtų “taupyti“, kodėl jie gali ir toliau leisti sau nedaryti nieko, tik verkti ir kaltinti kitus? Nauja valdžia nieko nepakeis, bent jau į gerą pusę. Taip, jie sujudino viską iš esmes, taip šio profesoriaus idėjose yra tiesos, ir ne jis kaltas, kad Graikija taip nusivažiavo, tačiau sprendimo būdai ne tokie (turėtų būti).“
Keli skaičiai apmąstymui: bendri taupymo politikos rezultatai Graikijoje — per pastaruosius metus Graikijos skola, kuri dabar sudaro apie 300 mlrd. eurų dabar 11 mlrd. eurų mažesnė, nei 2010 metais, tačiau kaip BVP dalis ji padidėjo nuo 146 proc. 2010 metais iki 175 proc.2013 metais (krizės pradžioje buvo 109 proc.) , nes žlunga ekonomika (nuo 2009 metų šalies ekonomika susitraukė 22 proc., kai skola padidėjo 35 proc.). Taigi, jai taip toliau (ir nieko nekeisti) Graikija vis tiek skolos negrąžins, tik ilgiau bus lavonas pūdomas. Beje, čia panašiai, kaip su Lietuva, kuri krizę tai suvaldė, bet neteko per 200 tūkst. darbo vietų ir šimtų tūkstančių jaunų žmonių. Taigi, suvaldė? O gal vis dėlto nukėlė problemas ir krizes ateičiai… Na problemos gal nebus tik tuo atveju, jeigu nutars mano kartai nemokėti pensijų. Tai sprendimas?…
Ką vis dėlto turėtų daryti Graikija, jeigu ji elgtųsi moraliai, kaip jai mėgsta prikišti oponentai? Ir ką tada reiškia moraliai.
Jei vis dėlto pasiskolinęs bankrutuoji, kaip išlikti moraliam?
Nusišauti? Parduoti vaikus į vergiją? (Istoriškai tokios praktikos buvo).
Beje, ir TVF jau pats skelbia — taupymo politika nugalėjo ir atnešė ekonomikos stagnaciją.