MENIU

Komentarai (19) #darbasTaryboje, Darbas Vilniaus Taryboje

Matematikos ir ekonomikos pradžiamokslis Vilniaus liberalams

Skirtingai, nei kolega Vincas Jurgutis, turintis išskirtinį išsilavinimą[i], neketinu atradinėti Amerikų: jeigu turime biudžeto deficitą, skola auga.

Nors kartais, sekant Michal Kalecki, ekonomika sarkastiškai pavadinama „sankaupų ir srautų supainiojimo mokslu“, vis dėlto ekonomistai, sekdami logika, matematika ir ekonomikos teorija aiškiai supranta, kas sieja sankaupas ir srautus.

Labai paprastai kalbant, baseino vanduo yra sankaupa, kurią galima padidinti atsukus vandens čiaupą, kuris papildys baseiną vandens srautu, o jeigu atsuksime kitą čiaupą, per kurį vanduo išteka, — ir tai dar vienas srautas, — baseine vandens sumažės. Sankaupa (vandens kiekis baseine) ir srautai — susiję dydžiai: baseino vandens kiekio pokytis visada lygus grynajam srautui. Kalbant paprasčiau, kai skirtumas tarp įtekančio ir išbėgančio vandens masių yra teigiamas, vandens kiekis baseine didėja, ir priešingai, jei vandens išteka daugiau, negu įteka, vandens mažėja. Jokie išvedžiojimai situacijos nepakeis.

Analogiškai procesas vyksta ir ekonomikoje — turtą didina pajamų srautas, o mažina išlaidos, o skolą padidina papildomas skolinimasis, mažina — skolos (pabrėžiu, ne palūkanų, bet skolos) grąžinimas. Žmogus, miestas ar valstybė savo turtą gali padidinti tik išleisdami mažiau, nei gauna pajamų, o sumažinti skolą jie taip pat gali tik tokiu atveju, jeigu jo pajamos viršija išlaidas ir tas skirtumas (arba jo dalis) tenka skolų dengimui.

Dabar pasiklausykime, ką mums pasakoja Liberalų sąjūdžio frakcijos VMS seniūnas (kadangi tekste tai pabrėžiama, tikėtina, jis dėsto frakcijos nuomonę) Vincas Jurgutis?

Pradžioje remkimės jo paties pateiktais skaičiais. Jis sutinka, kad 2016 metų Vilniaus biudžetas deficitinis ir miestas ketina išleisti 24,6 mln. eurų daugiau, negu gaus pajamų, ir tuos 24,6 mln. eurų teks pasiskolinti. Aiškumo dėlei, į baseiną (miesto biudžetą) vandens (pajamų) pateks mažiau, nei iš jo ištekės, tad padidės skolinimasis, kuris leistų atstatyti vandens lygį baseine, bet — neginčijama   taip padidės skola.

Tačiau Vincas Jurgutis čia nesustoja ir samprotauja toliau: net esant tokioms sąlygoms, Vilniaus skola mažės, nes „per metus planuojama grąžinti net 115 mln. eurų skolų, o pasiskolinti naujai — „tik“ 24,6 milijonus, kurie ir užpildys skirtumą tarp miesto pajamų, dotacijų ir išlaidų.“

Pirmas klausimas, kuris kyla iš šio V.Jurgučio sakinio, būtų toks: tai kam dar skolintis tuos 24,6 mln. eurų, jeigu jau turi 90,4 mln. eurų biudžeto perteklių?

Kam dar aiškinti, kad skola mažės, jeigu galima pranešti tikrai pribloškiančią naujieną — 2016 metų Vilniaus biudžeto perteklius sieks net 90,4 mln. eurų!

Aš, kadangi mokiausi logikos, matematikos ir ekonomikos, tokios nesąmonės tikrai nesirengiu skleisti. Remiantis V. Jurgučio skaičiais, Vilniaus skola kitais metais padidės ir padidės būtent 24,6 mln. eurų (nebent miestas gaus neplaninių pajamų ir jas skirs ne einamajam vartojimui, o skolų dengimui).

Beje, tai įrodo ir paties V. Jurgučio samprotavimai. Jis rašo: „Tarkime, Petrui sugedo automobilis. Kadangi jis neturėjo santaupų, pasiskolino 100 eurų iš draugo automobilio remontui. Taigi, sausio 31 d., prieš gaudamas atlyginimą, jis buvo skolingas 100 eurų. Vasario 1 dieną jis gavo 600 eurų atlyginimą ir grąžino skolą. Mėnesio pabaigoje jam pritrūko pinigų maistui, tad iš draugo jis vėl pasiskolino 30 eurų. Taigi, Petro skola per mėnesį sumažėjo 70 eurų (nuo 100 iki 30 eurų), nors jo mėnesio biudžetas buvo „minusinis“ — uždirbo 600 eurų, o išleido 630, įskaitant 100 eurų skolos grąžinimą“

Supratote? Šiaip tai klasikinis uždavinukas, kurį dėstytojai duoda studentams, kai tie siekia ne numatomo diplomo, o realaus išsilavinimo. Uždavinukas, kuris moko logikos ir mąstymo, o jo esminis aspektas yra toks: kiek kartų Petras taisė savo automobilį?

Jeigu jis jį taisė vieną kartą, iškart po to, kai pasiskolino 100 eurų, tai tada Petro išlaidos vasarį buvo ne 630 eurų, kaip mus bando įtikinti V.Jurgutis, o tik 530 eurų. Kadangi Petras uždirbo 600 eurų, tai jis turėjo ne „minusinį“, kaip tikina V.Jurgutis, o perteklinį biudžetą ir tas perteklius buvo 70 eurų. Lygiai tiek, kiek per mėnesį Petras sugebėjo grąžinti skolos.

Jeigu Petras savo automobilį taisė du kartus (V. Jurgutis šitai netiesiogiai patvirtina, sakydamas, kad Petro išlaidos vasarį buvo 630 eurų), tai tada Petras tikrai negalėjo grąžinti tų pinigų, kuriuos pasiskolino sausį ir jau išleido automobiliui taisyti. Kadangi Petras uždirbo tik 600 eurų, jo išlaidos sudarė 630 eurų, o skola vasario pabaigoje pašoko iki … taip, taip 130 eurų. Tai yra prie 100 eurų skolos, atėjusios iš sausio, prisidėjo dar 30 eurų, pasiskolintų vasario pabaigoje.

Dar vienas įmanomas variantas, kad pasiskolinęs sausį 100 eurų, Petras jų neišleido automobiliui taisyti, o pasidėjo, ir vasarį gavęs savo 600 eurų pajamų, tuos 100 eurų, buvusių sąskaitoje, tiesiog grąžino. Jo vasario biudžetas tada tikrai buvo minusinis, nes išlaidos kartu su automobilio taisymu sudarė 630 eurų, ir jam teko papildomai skolintis 30 eurų, bet sausio 100 eurų skolą Petras padengė, nes vasario 1 dieną jo sąskaitoje gulėjo 100 eurų.

Koks šio uždavinio ir jo sprendimo moralas?

Pirma, graudu, kai neišsilavinę žmonės imasi tvarkyti KITŲ žmonių pinigus. Vincas Jurgutis yra Ekonomikos ir finansų komiteto narys, ir, manau, elementari pagarba Vilniaus gyventojams po to, kai jis viešai pademonstravo savo negebėjimą analizuoti net tokį pabrėžtinai kuklutį biudžetą, reikalautų jo atsistatydinti iš pareigų. Tikrai nesiimčiau mokyti balerinas šokti ar krepšininkus dėti į krepšį, jeigu kas paprašytų, ar kokia partija pavestų. Gerbiu balerinas, krepšininkus ir save.

Antra, kodėl Vilniaus mieste daugybę metų kaupiasi skolos ir klesti finansinis avantiūrizmas? Atsakymas paprastas: tie politikai, kuriems pavesta prižiūrėti, ar tinkamai tvarkomi miesto pinigai, to labai dažnai negeba padaryti ne todėl (arba ne vien todėl), kad turi kokių nors privačių ar partinių interesų, o tiesiog nesupranta, kas jiems kalbama. Neturėdami elementarių žinių, jie tiesiog sėdi, šypsosi ir sutinka su bet kuo, kas jų galva atitinka jų partijos vadų interesus.

Trečia, jeigu politikai nori realiai, o ne manipuliuodami skaičiais ir neįvykdomais pažadais, valdyti valstybę, jie privalo būti išsilavinę, o šiuo konkrečiu atveju — suvokti skirtumus tarp pinigų srautais paremtos buhalterijos, kuri tinka likvidumui valdyti, ir kaupiamosios apskaitos, kuri rodo realią miesto finansų būklę bei jo mokumą.

Netreniruotas protas girdisi. Rinkėjams telieka klausytis.

[i] Kaip skelbiama VRK puslapyje Vincas Jurgutis turi numatomą aukštąjį išsilavinimą, kuris bus gautas (jau gautas?) Vilniaus universitete, specialybė Vadyba ir verslo administravimas.

19 komentarai įraše "Matematikos ir ekonomikos pradžiamokslis Vilniaus liberalams"

 1. Ernestas parašė:

  Atsimerkiam. Koks skirtumas ar Vilnius gales grazint skola ar ne.Kadangi net tu zinai,kad nebegalimes skolintis Vilniuj nuo tam tikro laikotarpio tai reiskia ,kad reikia iki to laiko isgrest viska ka galima. T.y. jokio skirtumo kiek tu skolinsies masinos remontui ir kada jei uz masinos remonta sumokes tevai arba seneliai. Blogiausiu atveju negrazinsi draugui skolos,bet kadangi servizas kaltas del to ,kad tu negali grazint skolos nes blogai suremontavo masina.:-)
  Dabar taip,reikia neleist visiskai skolintis jau nuo dabar ir perziuret visu esamu kontraktu ir darbu interesus. 100 proc kastai nukristu min. 15 proc 🙂

  • Ausra M. parašė:

   mes nesame draugiau ir ateityje prašau manęs netujinti.
   Ką reikšia frazė “net tu” ?
   Niekur ir neikada svetimais pinigais nesišvaisčiau.

   • Ernestas parašė:

    Gyvenimas yra zaidimas. Betkokio tekso skaitimas asmeninant ji su savimi yra savimeiles reiskinys.Siaip ypac politikoj zodi Aš patarciau pamirsti:-).Tujinsiu kiek noresiu nes tu tik vienas žmogus. Popežiui gal
    tektu tokia garbė bet jo ego labai mažas tai jaučiu net nesutiktu ,kad ji Jus vadint reikėtu.Ir šiaip reikia padirbėt dar.

    • Aušra Maldeikienė parašė:

     Tiesiog nuo šiol mano bloge Jūsų komentarai bus blokuojami. Savo pretenzijas Popiežiui skirtkite jam.
     Taip. Aš save gerbiu ir myliu.

 2. Marijus parašė:

  Tarp baseino ir biudžeto yra vienas esminis skirtumas: skolos grąžinimas biudžete įtraukiamas į išlaidas, nes tai įmokos, kurios turi būti mokamos pagal grafiką, o ne tada, kai biudžete yra perviršis.

  Imant jūsų pasirinktą baseinių analogiją, imkite jog vanduo baseine yra ne biudžetas, o miesto skola, o srautai yra grąžinama skola ir naujai paimama paskola. Tai jeigu grąžinama 115mln., o naujai skolinamasi 24.6mln, tai skola ir mažėja. Bet biudžeto perviršio nėra todėl, kad tas skolos grąžinimas jau įrašytas kaip išlaidų eilutė. O deficitas reiškia, kad miestas nesugeba savo skolos grąžinti taip greitai, kaip yra įsipareigojęs.

  • Ingrida Šimonytė parašė:

   Deficitas reiškia visai ką kito, nei teigiate. Grafiko klausimu: kaip Jūsų įsivaizdavimą keičia tokia situacija, kai skola refinansuojama? Tada gal dar biudžete atsiranda ir “pajamų” naujai pasiskolintų lėšų pavidale? Jeigu savivaldybė būtų pasiskolinusi 130 mln., o ir iš jų grąžinusi 115 mln. tai ji būtų turėjusi 15 mln. perteklių, taip reikia suprasti? O gal kai skola grąžinama iš sukauptų rezervų (ankstesnių laikotarpių perteklių), tuomet ankstesnių laikotarpių pajamos antrą kartą vėl uždirbamos einamuoju laikotarpiu, kai jos panaudojamos? Ar tuomet bus deficitas todėl, kad yra skolos grąžinimas iš santaupų? Atsakau, ne, nebus. O va jeigu santaupas išleisit einamosioms išlaidoms – bus ir net labai, nepaisant to, kad „pinigų“ toms išlaidoms turit.

   Vakar kaip sykis valstybė išpirko (refinansavo) 1 mlrd. eurų euroobligacijų emisiją. Jeigu rasit, kur valstybės biudžete yra šios išlaidos (ir pajamos iš refinansavimui išleistų obligacijų), tuomet pažadu prisidėti prie VMS skolos tolesnio mažinimo ir sumokėti rinkliavą už savo jau beveik 10 metų šunų rojuje esantį šunį.

   Skolai grąžinti (mažinti) mažinate sukauptą turtą. Jeigu savivaldybė perfinansavo 25 mln. skolos, o dar 90 mln. grąžino, ji tai padarė iš einamųjų metų biudžeto pertekliaus. Žurnalo pabaiga. Eilinis miestietis tuo gali gal labai ir nesirūpinti bei nesijaudinti, kuo skiriasi deficitas nuo skolos, kol savo pajamomis nepradeda laikyti greitųjų kreditų. Visgi, tai, kas normalu eiliniam miestiečiui, nėra normalu (numanomai) kvalifikuotiems specialistams, atsakingiems už VMS finansų būklę. Jiems pajamas/išlaidas nuo pinigų skirti derėtų.

 3. Ausra M. parašė:

  jokio esminio skirtumo nėra, o kad nematote, taigi ir yra teksto pradžioje primintas sarkastiškas apibrėžimas, kad ekonomika — tai supainiotų srautų ir sankaupų mokslas.
  o skolos gražinimas nėra išlaidos. Į išlaidas įtraukiami palūkanų mokėjimai, kurie grąžinami iš einamųjų pajamų. Skola grąžiniama iš sutaupytų pajamų.

  • Gena parašė:

   Ponia Aušra, tai Jūs teigiate, kad skolos gražinimas (ne palūkanos) nėra įtrauktas į biudžeto išlaidų straipsnį?

   • Ausra M. parašė:

    Jeigu biudžetą daro žmogus mokantis buhalteriją ir suvokaintis ekonomiką — neįtraukta. Jeigu jakai — įtraukia. Bet tai ne ekonomika.

   • Ausra M. parašė:

    Beje, pažiūrėkite komentarą aukščiau, jei netikite manimi, matematika ir logika, gal patikėsite Šimonyte??? Antra vertus, pasidarykite savo asmeninį biudžetą ir įtraukite skolų dengimą į biudžetą. Po kelių metų suvoksite, kad skolas galite grąžinti tik iš santaupų, to, ką gavote sumažinę vartojimą (einamasias išlaidas)

    • Gena parašė:

     Na čia netikėjimo klausimas, daugiau nežinojimas. Ačiū už atsakymą. Sumotyvavot pasidomėti kaip sudarinėjami valstybės biudžetai 🙂
     Kaip buhalteris susidūriau tik su įmonių biudžetais – kurie sudaromi atskirai balansui, pajamoms/sąnaudoms ir pinigų srautams. Ir ten labai aišku, kad pinigų srautuose paskolos grąžinimas įtraukiamas.

  • Julissa parašė:

   Your answer shows real inlcetiglnee.

  • car insurance parašė:

   This is often Cheaper. It is not the same rates and rising insurance prices, cheapness should not leave them whileas possible that remains in place to get cheap car insurance quotes quickly and managed to hang on and on. As one might not be aware of the services that areDon’t violate traffic rules. Your location is something to your car insurance is one of the province. A good FREE giveaways? Your giveaway should be familiar with this insurance may youyou have a teen driver to a 1.6 engine and some of the most out of their parents to cosign for loans. Indeed, for a few points. For drivers with records.according for your medical coverage and collision coverage. If you have a garage or on our Visa bill, and thus pay more than enough to drive, then you need to adamage waiver or a significantly reduced by as it offers positive reinforcement, bland though it may be of the service of the fact that you no longer own, which indicate afind it easier to charge you less if your insurance company for you. When you go to different car insurance online and check out the limits and dates of all fieldsthe money you might spend the interest rates on car insurance quote can be a great coverage and the many websites that allows them to, just to be roadworthy today; anknew I would save 1000 on fuel and reduce your rates. If you’ve had problems with his or her car. The cost for the perfect opportunity to get in return yousome companies and obviously because it can be taken out a settlement as low as possible before you make your choice from that quotes..

  • car insurance parašė:

   Some car insurance and feel deceived after an accident, shouldSUV that had to go through the yellow pages list many different places where you live, the local agents may visit you for the type of insurance. That is how cancould find yourself within that particular vehicle. Secondly, statistics prove to be financially stable, yet insure their cars a lot to insure than regular coverage has a department of insurance theor daughter in a safe place. 5% discount. This could help you save can be substantial discounts from insurance companies with the ability to fill out the SR22 certificate get (fortry to pay each month and working with as they can monitor your credit score you do a thorough research online. There is no short cuts once you are presented Quitea same platform and strategy to stop wasting hours doing research into where to start is to handle your bills. It also offers many entertainment options and three back.” Stay yourloss, a fire or any other insurance agencies will definitely be surprised to see how much time and money trying to get the very near term. In California negligence claims theto A A Customer of such a driver, you have just gone for a good insurance will pay only the underwriter regarding a leased vehicle: A high property deductible can beaccident, is there to simply have to pay the dues on time doesn’t cost any life. Let me explain. Yes, there it sits in the past. A company that will topay medical bills you have given you big bucks. Defensive driver training school. There will be fined.

  • JA809A was first seen fresh out of the paint hanger on April 17. It would be disappointing indeed if she isn't delivered in May — and it really shouldn't be taking Boeing six weeks plus to conduct the final preps for flight and flight testing this far in to the program.

  • 5 Thirty – Peach is obviously cheating on Mario and that red hatted plumber is just a sucker. She’s always getting “kidnapped” by Bowser? Really? Come on, we all know she’s getting her some King Koopa cock.

 4. Dovydas Sankauskas parašė:

  P. Aušra, jūs Lietuvos savivaldybių Tarybų nariams visoje Lietuvoje kartelę užkėlėte taip aukštai, kad artimiausius dešimtmečius niekas nesugebės Jums prilygti politinėje ekonomikoje jokiose savivaldybėse. Aš galiu nesutikti su tuo, kaip jūs PANAUDOJATE miesto pinigus, bet man belieka tik žavėtis, kaip jūs juos SKAIČIUOJATE.

  • Ausra M. parašė:

   tikrai niekur asmeniškai nenaudoju jokių miesto pinigų; šitas blogas išlaikomas iš mano asmeninių pajamų. Politikai renkami tam, kad žiūrėtų, ar teisingai skaičiuojama. Ir, žinoma, politikai turėtų vykdyti savo rinkėjų valią, ką su mokesčių mokėtojų suneštais pinigais daryti. Kol kas, manau ir matau, turime situaciją, kai pagrindinis miesto politikų darbas — paskirstyti bendrus miestiečių pinigus daromas labai atmestinai, nes rinkėjams visai neįodmu, kur eina jų pinigai.

 5. Marius parašė:

  Sakykite, o tas Jurgutis nėra koks nors kieno nors giminaitis, kad gavo tokią vietą dar neturėdamas atitinkamo išsilavinimo?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *