MENIU

Komentarai (4) #išgyvenkLietuvoje, #išsaugokeurą, #išsaugokgalvą

Kinijos grėsmės įvardinimas reikalauja imtis skubių veiksmų

Antradienį paskelbtas 2019 metų Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie KAM „Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas“ galų gale pripažino tai, ką viešai kalbu jau daugiau kaip pusmetį: Lietuvos nacionalinio saugumo grėsmių neišsemia geopolitinės Rusijos ambicijos.

Pasaulyje, kuris vis labiau struktūrizuojasi, iškilo naujos galios, ir jų tarpe būtina kalbėti apie Kinijos grėsmę.

Šiaip jau stebėtinai neambicingame vos per 60 puslapių tekste (su daugybe nuotraukų per visą puslapį ir įtraukų) Rusijos klausimas dominuoja. Tiesa, naujos informacijos labai nedaug, nors skiltys apie karinės grėsmės Kaliningrado srityje augimą ar tai, jog ši agresyvi kaimynė savo priešiškus veiksmus prieš Lietuva dabar linksta plėtoti už Lietuvos ribų, yra pakankamai svarios ir argumentuotos.

Nors dokumento įžangoje žadama, kad grėsmių rizikos bus įvertintos pagal jų tikimybę (nuo mažai tikėtina iki labai tikėtina) bei laiko perspektyvą (nuo artimiausio pusmečio iki ilgalaikės iki 10 metų) toliau tekste tokio vertinimo nematome. Ta irgi menkina dokumento vertę.

Žvalgybos institucijos Kinijos Liaudies respublikos klausimą kol kas vertina ganėtinai bendrai, tačiau pats faktas, kad šios valstybės grėsmė Lietuvai pripažinta viešai yra tikrai labai svarbus.

Tiesiogiai Kinijai skirtas skyrelis, simptomiškai pavadintas „Plečiasi Kinijos žvalgybos interesų Lietuvoje laukas“, informuoja, kad „Lietuvoje veikia dvi Kinijos žvalgybos tarnybos – Valstybės saugumo ministerija ir Karinės žvalgybos direktoratas“ (psl. 32). Nestebina, kad Kinijos žvalgyba veikia po diplomatine priedanga, tradiciškai išnaudoja Kinijos vyriausybės finansuojamus Konfucijaus institutus, Kinijos įmones bei naujienų agentūras.

Nuostabos nekelia ir tai, kad Kinija, kaip nurodo dokumentas, veikia per politiškai aklus asmenis, kurie mainais į nemokamas keliones ir dovanėles noriai palaiko Kinijos poziciją Tibeto, Taivano klausimu, naiviai (kartais ant kvailybės ribos) žavisi galima Kinijos investicijų ekonomine nauda, net nesusimąstydami apie politinius (ir ekonominius) tokių investicijų pavojus.

Įvairūs verslo subjektai, tikėdamiesi keleto milijonų eurų naudos, net atvirai tyčiojasi iš tų, kurie primena, jog stabilios ir abipusiai naudingos investicijos galimos tik su demokratinėmis valstybėmis, o bendradarbiavimas su šalimi, kuri įvardinama, kaip pagrindinis Lietuvos strateginio partnerio JAV priešas, viešai pamina elementarias žmogaus teises, plečia konclagerių tinklą, atvirai seka savo valstybės piliečius, anksčiau ar vėliau taps katastrofa ir Lietuvai.

Dokumente minima, kad „pasaulinėje kibernetinėje erdvėje didelį susirūpinimą keliantis Kinijos industrinis šnipinėjimas“ (35 psl.) Lietuvoje kol kas nėra labai aktyvus. Leisiu sau abejoti, ir manau, kad platesnė analizė mano įžvalgas patvirtins.

Kad ir kol kas silpni, tačiau pirmieji žingsniai oficialiai pripažįstant Kinijos grėsmę Lietuvos valstybei, žengti ir dabar Seime būtina imtis tolesnių veiksmų.

Pirma, Lietuvos Seimas privalo įvertinti kintančią mūsų strateginių partnerių – ES ir JAV – poziciją Taivano atžvilgiu, nes dar 1979 metais susiformavusi „Vienos Kinijos“ koncepcija, kur Taivanui de facto nepriklausomai valstybei tenka Kinijos Liaudies Respublikos provincijos vaidmuo, pastaruoju metu braška per visas siūles. Tai įrodo ir pernai vasario pabaigoje JAV Kongreso ir Senato vieningai priimtas „Taivano kelionių aktą“ (Taiwan Travel Act), kuris atvėrė pastaruoju metu labai aktyviai realizuojamą JAV ir Taivano aukšto lygio politinių kontaktų etapą.

Tiek ES, tiek JAV eilėje dokumentų taip pat skatina Taivano Prekybinių atstovybių, kurios matomos kaip puikus dvišalių ekonominių santykių instrumentas, plėtrą. Paremdama JAV ir ES poziciją, Lietuva turi pakviesti Taivaną atidaryti savo prekybinę atstovybę Vilniuje, o taip pat skatinti tolesnius mokslinius ir aukštų technologijų pramoninkus mainus su Taivanu.

Atsižvelgiant JAV nacionalinio saugumo koncepcijoje nurodomą Kinijos karinę grėsmę bei EP 2018 metų rugsėjo mėnesio Rezoliuciją privalu daug griežčiau pasisakyti prieš Kinijos Liaudies Respublikos karines provokacijas Taivano atžvilgiu, kurios kelia grėsmę Taivano sąsiaurio taikai ir stabilumui. Lietuva turi aiškiai remti poziciją, jog visi šiame sąsiauryje kylantys ginčai privalo būti sprendžiami taikiai ir remiantis tarptautine teise.

Antra, Seime privalu iš nacionalinio saugumo perspektyvos įvertinti finansų ministro Viliaus Šapokos sprendimus, kai jis be jokio politinio aptarimo, pamindamas parlamentinę Lietuvos konstitucijos dvasią ir raidę, vienašališkai Lietuvos vardu leidžia sau skelbti Lietuvą Kinijos finansinių investicijų vartais į Europos Sąjungą tuo metu, kai ta pati Europos Sąjunga akivaizdžiai suvokia tokių žingsnių grėsmę (2018 metų rugsėjo 12 dienos rezoliucija).

Trečia, būtina dar kartą kreiptis į užsienio reikalų ministeriją ir ministrą Liną Linkevičių, kad jis vykdytų mažiausiai du kartus oficialiai duotą pažadą Kinijos klausimą rimtai analizuoti Seime.

Ketvirta, turi būti įvertintas Konfucijaus instituto vaidmuo, ir tai, kad demokratinėje Lietuvoje nacionalinio universiteto rėmuose laisvai veikia institucija, kurią finansuoja Kinijos komunistų partijos ideologinis padalinys. Vilniaus universiteto rektorius Artūras Žukauskas, kuris tuo pat metu dirba ir Konfucijaus instituto prie VU Tarybos pirmininku, turėtų argumentuotai pagrįsti tokio padalinio būtinybę, juolab, jog šie institutai dėl jų keliamos grėsmes uždaromi tiek JAV, tiek kitose valstybėse.

Penkta, įvertinus kintančią geopolitinę pasaulio situaciją, Lietuvos nacionalinius interesus, privalu kiek galima greičiau priimti Lietuvos Respublikos Seimo Rezoliuciją dėl Lietuvos ir Kinijos santykių.

Lietuvos užsienio politika Pietryčių Azijoje, kurios turinį dabar išsemia tik aklas pataikavimas Kinijos Liaudies Respublikai, tikintis ekonominių dividendų bent kokia kaina, yra pavojingas Lietuvos nacionaliniam saugumui, ir tai privalo būti suvokta bei stabdoma.

4 komentarai įraše "Kinijos grėsmės įvardinimas reikalauja imtis skubių veiksmų"

 1. Apropos parašė:

  p. Maldeikiene,
  paskaitykit “Cukruotą žuvį”. Ten Kinijos imperialistiniai kėslai ir klasta atskleisti visu baisumu. Pasirodo, ne vakar tai prasidėjo, tik mes per ilgai snaudėm.

  • Aušra Maldeikienė parašė:

   šiaip tai Cukruotą žuvį skaičiau, kai ji tik pasirodė kokias 2012 metais. temos gal šiek tiek kitos.

 2. Vaidotas parašė:

  Kinijos faktoriaus nereikia nuvertinti, bet taip pat svarbu ir netirštinti spalvų.

  Visa Europa prekiauja su Kinija, Lietuva su ja prekiauja mažiausiai iš visų. Todėl prekybą su Kinija yra svarbu plėsti.

  JAV ir Europa perdavė Kinijos ūkiui daugumą savo naujausių technologijų, kad šį šalis taptų industriniu pasaulio lyderiu. Tokia Kinija pasirodo naudinga vakarams, o oficialiai jie jos oi bijo bijo.

  Kinija nepripažysta Rusijos nuotykių pasaulyje. Tuo pat metu Rusija trokšta būti Kinijos globojama.

  Ką sako Kiniečiai, Rusijai yra svarbu. Ji visada atkreipia dėmesį.

  Lietuvos saugumas garantuojamas per hard ir soft power. Stiprūs santykiai su Kinija mums teikia daug soft power akistatoje su Rusija.

  Mum svarbu turėti santykius su Kinija paremtus abipusia pagarba. Kiekvienais metais Kinija per savo metinį priėmimą nuosekliai patvirtina LIetuvos valstybingumo ir neprikausomybės palaikymą.

  Tai svarbus sąjūngininkas prieš Rusiją, kritiniu momentu. Vienas skambutis į Maskvą iš Pekino gali sustabdyti Rusijos agresiją.

  Ko nori Kiniečiai iš LIetuvos. Jie nori, kad Lietuva laikytūsi nuosekliai vienos Kinijos pozicijos. Už tai Kinija labai dėkinga LIetuvai ir nori mus palaikyti prieš Rusiją.

  Politika nėra juoda – balta. Ten yra daug įvairiaspalvių šešėlių, kuriais reikia mokėti operuoti.

  Todėl jūsų radikalios pozicijos aš nepalaikau. Mes galime būti JAV sąjūngininkai, bet tuo pat metu išlaikyti koreltiškus ir abipusiai pagarbius santykius su Kinija.

  Mažiau emocijų ir daugiau šalto proto.

 3. Harry parašė:

  Aš esu ponas Harry Smithas, teisėtas skolintojas Jungtinėse Amerikos Valstijose.
  Mes siūlome nuo 5000 USD iki 500 mln. USD ir daugiau, 2 proc.
  Jei jums skubiai reikia paskolos skubiai investicijai ir plėtrai,
  maloniai susisiekite su mano el. pašto adresu: hs777434@gmail.com ir gaukite daugiau informacijos.

  (1) Vardas ir pavardė:
  (2) Reikalinga paskolos suma:
  (3) paskolos trukmė:
  (4) Šalis:
  (5) Telefono numeris:
  (6) Mėnesinės pajamos:
  (7) Lytis:

  Dėkoju.
  Ponas HARRY SMITH.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *