MENIU

Komentarai (0) #išgyvenkLietuvoje

Alkoholio prievaizdai negali formuoti mokslo politikos

Prisižaidėm: praėjus 28 metams po Nepriklausomybės atkūrimo, mokslininkai priversti riboti tyrimus, o jų teisė laisvai mąstyti ir kalbėti yra kvestionuojama tam kompetencijos neturinčių žmonių.

Praėjusią savaitę iš Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) gavau atsakymą į dar sausį rašytą užklausą, kurioje domėjausi, kodėl NTKAD uždraudė istorikui Dariui Staliūnui paskaitos metu rodyti Blindos alaus reklamą, kuri buvo pasitelkta vaizduojant, kaip konkretus istorinis įvykis naudojamas komercinėje reklamoje.

Departamento atsakymas rodo, jog jo valdininkai arba nesuvokia savo kompetencijos ribų arba jas gerokai peržengia

NTAKD pripažino, kad „nesiekė uždrausti paskaitoje demonstruoti dr. D. Staliūno pasirinktą reklaminį vaizdo klipą“, tačiau jų veiksmai byloja ką kita – istorikui buvo liepta taip perredaguoti vaizdo klipą, kad jame, gink Dieve, nebūtų matomas nei alaus pavadinimas, nei jo prekės ženklas.

Pats prekės ženklo naudojimas ir jo sąsaja su konkrečia istorine epocha bei šiuolaikinės visuomenės požiūris į tai, kokie istorijos personažai gali ar negali būti naudojami tokiame – alkoholinio gėrimo reklamos kontekste – ir buvo pagrindinis istoriko tikslas.

Gaila, jog jodami ant blaivybės arklio, departamento valdininkai net moksliniame kontekste tegeba įžvelgti alkoholio reklamą.

Norėčiau, kad NTAKD užsiimtų savo pagrindine – alkoholio, tabako ir narkotikų kontrolės veikla, o ne Lietuvos mokslo politikos formavimu.

Šiuo metu Lietuvos istorijos institute vidutinis atlyginimas siekia, vos virš 900 eurų „ant popieriaus“. O minėtasis departamentas už neteisėtą alkoholinių gėrimų reklamą gali skirti baudą nuo 2896 iki 14481 eurų (Alkoholio kontrolės įstatymo 34 straipsnio 6 dalis).  Galima drąsiai teigti, kad vien rimtai nagrinėdamas skundą ir kurdamas rekomendacijas NTAKD kuria mokslininkus bauginantį efektą – trys atlyginimai už neblogą metaforą ­– pernelyg didelė kaina.

Beje, linkėčiau departamentui su tokiu pat nuolankiu tonu, kokiu parašytas šis atsakymas man, nuo šiol rašyti ir rekomendacijas būsimiems interesantams.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *