Apie Lenkijos orbanizaciją ir bandymus susidoroti su manančiais kitaip
2017 spalio 6 d.
Šį trečiadienį Lenkijos policija keliose nevyriausybinėse organizacijose, daugiausiai užsiėmančiose moterų teisių klausimais įvykdė reidus, kurių metu konfiskavo dokumentus ir kompiuterius. Nepaisant Lenkijos valdžios bandymo teisintis, kad tai esą buvo padaryta dėl kažkokių buvusios vyriausybės pareigūnų neteisėtų veiksmų tyrimo, buvo duotas aiškus signalas – už viešus ir atvirus protestus prieš Lenkijos Prawo i Sprawiedliwość (PiS) partijos vedamą Vyriausybę galima sulaukti grasinimų ir bauginimų.
Lenkija yra viena griežčiausiai varžančių moterų teisę į saugų ir legalų abortą valstybė. Lenkijos nevyriausybinių organizacijų vykdyti vadinamieji “Juodieji protestai” siekė bandyti išsaugoti teisę į abortą, jei nėštumas atsirado dėl išprievartavimo, incesto ar jis kelia grėsmę motinos sveikatai.
Lenkijos moterų nevyriausybinių organizacijų protestai 2016 metais mobilizavo visuomenę, kuri parodė nepritarimą visiškam abortų draudimui ir įkalinimo bausmei moterims, kurios pasidarė abortą. Protestai buvo sėkmingi, ir pastatė dešiniąją PiS vyriausybę į sudėtingą situaciją, dėl ko ji turėjo atsisakyti dar griežtesnio abortų reguliavimo.
Man visiškai nepriimtina ką Lenkijos teisėsauga daro su nevyriausybinėmis organizacijomis. Lenkija žengia pavojingu Viktoro Orbano jau išmintu keliu – bauginimais ir instituciniu susidorojimu grasinant pilietinės visuomenės atstovams. Tokiu būdu artėjama prie to paties valdymo modelio, kokį galima stebėti Putino Rusijoje ar Erdogano Turkijoje.
Kaip Seimo Laikinosio Moterų grupės narė raginu kitas grupės nares ir visus Seimo narius pasmerkti Lenkijoje vykdomą bandymą įbauginti pilietinės visuomenės atstovus ir bandysiu inicijuoti Seimo rezoliuciją šiuo klausimu.
P.S. Nepasmerkė. Seimo morterys labiau nori būti Seimo narėmis, nei atstovauti moterims.