#vaikasbegalvos
2017 liepos 3 d,
2017 metų birželio 30 dienos Lietuvos Respublikos Seimo posėdyje svarstomi menininkų apmokestinimo ypatumai ir sprendžiama, kuris komitetas imtųsi būti pagrindiniu ir nuosekliai išnagrinėti šį klausimą. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas aiškina (cituoju): „Tai nėra tiesiogiai Biudžeto ir finansų komiteto sritis, tai yra daugiau kultūros arba socialinių reikalų komitetas, tai aš manau, jie bendradarbiaudami su teisininkais Seimo gali priimti sprendimus. Mes neatsisakom, bet nemanom, kad tai būtina“. Kitaip sakant, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas mano, kad biudžeto formavimo, mokestinių įplaukų ir jų struktūros dalykai yra ne šio komiteto reikalas. Kieno gi?
Bendrai imant net 5 Seimo komitetai atsakingi už apmokestinimo (taigi, valstybės viešųjų finansų formavimo) klausimus: Biudžeto ir finansų (lyg ir visi mokesčiai turėtų būti, bet, panašu, kad čia patenka tik dalis gyventojų pajamų apmokestinimo ir, iš dalies, pelno mokesčių klausimų); Socialinių reikalų ir darbo (liaudiškai – Syso komitetas; atsakingas už Sodros mokesčius), Ekonomikos komitetas (pelno mokesčių, reglamentavimo ir panašūs dalykai, t.y. mokestinės lengvatos), Kaimo reikalų (Ūkininkų mokesčių ir reglamentavimo lengvatos), Kultūros reikalų (menininkų apmokestinimo ir kitokios lengvatos).
Ar įmanoma tokioje terpėje, kur blaškosi penkios auklės suvaldyti dalykus ir bent jau pabandyti suprasti, kaip realiai atrodo mokestinė Lietuvos sistema? Jau banalu, bet … “Baikit, nemanau….”. Juolab, kad visi mokesčius analizuojantys komitetai posėdžiauja vienu metu trečiadieniais 10 val. ir jokios galimybės paklausyti diskusijų ir jose pasisakyti (o tokia teisė yra įtvirtinta Seimo statute kiekvienam Seimo nariui) neįmanoma.
Ir atsakymas, kodėl Lietuvoje turime per 215 mokestinių lengvatų, aiškus. „Pakabini“ (…suinteresuoji) tą ar kitą Seimo narį, parašai graudų laišką apie savo grupės vargus, kas nors atsižymi, išmeta įstatymo pataisą, net padoriai neapsvarstyta ji įteisinama ir va… gali nemokėti mokesčių nuo pirmų 10 tūkst. eurų, uždirbtų renkant grybus (panašią mokestinę idėją prieš dešimtmetį buvo išmetęs toks Seimo narys iš Varėnos) arba gali turėti šimtus nemokamų darbininkų – neįgaliųjų ir atleistas nuo mokesčių plauti daugybės viešojo sektoriaus įstaigų koridorius. Vienu atveju esi gerietis, nes kitaip dzūkų mergos būtų nuogos, kitu – gi išgelbėjai neįgaliuosius nuo „nedarbo“ ir skurdo (nors išgelbėjo ne verslininkas, išgelbėjo valstybės biudžetas, bet tada neaišku kodėl tas biudžetas gelbėja tik tuos, kurie dirba pas gudrius verslininkus).