MENIU

Komentarai (4) #išgyvenkLietuvoje, #išsaugokgalvą

Per Muravą į Garliavą

Vakar dar vienai, šį kart energetikos, ministerijai išsiunčiau raštą su prašymu paaiškinti, kodėl „Lietuvos energija“ įmokas už elektrą renka per tarpininkus, kurie priklauso tai pačiai  „Lietuvos energijos“ įmonių grupei. Bent man kyla minčių, kad taip faktinis monopolininkas „Lietuvos energija“ steigdama antrines įmones piktnaudžiauja savo padėtimi ir švaisto Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigus.

Kodėl užuot  suteikus galimybę vartotojams už suteiktas paslaugas atsiskaityti tiesiogiai elektros skirstymo operatoriui, reikia steigti antrinę įmonę tarpininkę (ar net kelias), kurių pagrindinė veikla, atrodo,  yra būtent mokesčių surinkimas. Manyčiau, kad taip patyliukais prie šio „verslo plano“ prikabinus vartotoją ir jo mokėjimus automatiškai perkeliant į elektroninę sistemą, kurią administruoja tam tyčia sukurta(-os) įmonė(s), sąnaudos tik išauga, ar ne? O tai reiškia, kad galiausiai auga ir tarifai?

Akivaizdu, kad už įmokų surinkimą ir paskirstymą paslaugų tiekėjui imamas mokestis. Tačiau, ar nekeista, kad tokių antrinių įmonių tarpininkių darbuotojų atlyginimai (bent taip rašo „Kauno diena“ http://kauno.diena.lt/naujienos/verslas/ekonomika/kas-lobsta-mokesciu-819951), viršija paties ministro darbo užmokestį?

Kam naudingas toks verslo planas „per Muravą į Garliavą“? Bent jau vartotojams manyčiau, toks atsiskaitymo būdas, kai paslaugas teikia ir mokesčius surenka dvi atskiros tos pačios grupės įmonės, nėra nei naudingas, nei patogus. Verta paminėti ir tai, kad tiek patys mokesčių surinkėjai, tiek Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba yra sulaukusi skundų dėl painios ir sudėtingos atsiskaitymo sistemos, techninių nesklandumų, klaidų ir panašiai.

Beje,  per Muravą į Garliavą galima vykti dar ir ratais kvadratais: minėtame „Kauno dienos“ straipsnyje tvirtinama, kad mokesčiai yra mokami vienai įmonei tarpininkei, o elektroninės mokėjimų sistemos prekės ženklą valdo visai kita antrinė įmonė (abi įmonės priklauso tai pačiai „Lietuvos energijos“ įmonių grupei).

Nori nenori kyla įtarimai, kad „Lietuvos energija“ tampa valstybe valstybėje ir kuria gal ir išoriškai labai modernias procesų valdymo ir klaidos sistemas, bet realiai taip tik didina sąnaudas, tad ir elektros kainą.

Dar nemaloniau tai, kad jau ir aukščiausio rango politikai priversti pripažinti, kad „Lietuvos energija“ pasijuto dievybe, kuri atsakydama į Lietuvos vartotojams svarbius klausimus atsakymus nuo jų įslaptina: kaip kitaip galima būtų paaiškinti teiginį, kad „visi Seimo narių užklausimai energetininkams sulaukia atsakymų su grifu „Slaptai“.

Deja, ši istorija —  tik viena ilgoje aferų vilkstinėje.

Tarkime, 2010 metų pradžioje maždaug trečdaliu  pabrango elektra butiniams vartotojams, tad nori nenori kyla klausimas, o koks ryšys tarp to brangimo ir ganėtinai tyliai praslydusių žinių, kad ,,2010–2012 metais trys šalies energetikos įmonės ne pagal paskirtį panaudojo daugiau kaip 400 milijonus litų, paprastai sakant, apvogė visus elektros vartotojus. […] Į elektros tarifą, pavyzdžiui, kažkodėl įtraukta viso sporto klubo nuoma ir asmeninės pilateso (silpnųjų raumenų lavinimo ir trumpųjų stiprinimo) treniruotės. Kai kurių įmonių buhalteriai vyko į konferenciją Kvala Lumpūre egzotiškoje Malaizijoje. Auditorių ataskaitoje vardijami ir alkoholiniai gėrimai, kurie liejosi elektros gamintojų bendrovėse ar per puotas kaimo turizmo sodybose. […] Kad Lietuvos elektrinės Elektrėnuose patalpose veikė prabangi pirtis, niekam nebuvo paslaptis. […] [J]os išlaikymas 2010–2011 metais buvo perkeltas ant elektros vartotojų pečių. […] Tačiau kelionės ir pramogos – tik smulkmė, palyginti su elektros perpardavimu, taršos leidimų prekyba, viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) milijonų žongliravimu“ (plačiau apie šias istorijas parašyta čia: http://www.ve.lt/naujienos/ekonomika/ekonomikos-naujienos/spaudos-apzvalga-aiskeja-kodel-pries-kelerius-metus-drastiskai-pabrango-elektra/).

Kadangi „Lietuvos energija“ nėra nei karinė, nei gynybos, nei dar kokia slapta organizacija ar masonų ložė, Energetikos ministerijai išsiųstame rašte pateikiau šiuos klausimus:

 1. Kaip ekonomiškai galima pagrįsti vartotojams paslaugų neteikiančių, o tik renkančių įmokas už paslaugas, antrinių įmonių egzistavimą? Straipsnyje rašoma, kad
  „Verslo aptarnavimo centro, kuris patenka į “Lietuvos energijos” įmonių grupę ir valdo prekės ženklą “Gilė”, komunikacijos vadovė Jurga Buivydienė aiškino, jog mokėjimai svetainėje “manogile.lt” vykdomi per “Lietuvos energijos” grupės įmonę Elektroninių mokėjimų agentūrą“. Kokiu būdu naudojant dvi ar daugiau mokėjimų aptarnavimo pakopas yra taupomi Lietuvos žmonių pinigai?
 2. Dėl kokių priežasčių mokėjimo sistemos prekės ženklas priklauso vienai grupės įmonei, o įmokas surenka kita?
 3. Kokių išskirtinių metinių rezultatų pasiekė įmonė, kuri tik surenka įmokas iš elektros energijos naudojimo, kad šių metų balandžio mėnesį minėtos įmonės darbuotojams buvo išmokėtos didesnės, nei mėnesio atlyginimo dydžio, premijos?
 4. Dėl kokių priežasčių slapstantis po specialiomis grifomis, pateikiami įslaptinti atsakymai? Kokia tokių „slaptų“ atsakymų prasmė?

4 komentarai įraše "Per Muravą į Garliavą"

 1. Mauras parašė:

  einate “auksinių šaukštų” skandalo, kur dėl permokėjimo 4000€ užsakyme visa Lietuva skambėjo kelis mėnesius, vos nenulėkė ministras su ir neatsistatydino kariuomenės vadas,, o sosdemams tapo vienu iš rinkimų pralaimėjimą lėmusių epizodų, keliu. Kai tuo tarpu pvz. už Boxer šarvuočius be jokių aiškių konkursų ir kriterijų kiek pamenu buvo sumokėta apie pusė mlrd.€, tačiau kainodaroos skaidrumo ten niekas neieškojo. O kam? Lengviau ir politiškai mažiau rizikinga skambinti auksiniais šaukštais į auksinius bliūdus, ir kalti prie kryžiaus kokią vietinės reikšmės firmelę.

  Taigi, manyčiau daug efektyviau laiko panaudojimo ir naudos visuomenei prasme (nei studijuoti 5 žmonių įmonės premijas ir vidaus sandorių kainodarą, nebent manote kad blusos nusipelno tiek pat dėmesio kiek drambliai) būtų pamėginti pasigilinti, ką valstybinės energetikos įmonės veikia su iš vartotojų permokų, LR Seimo dosnumo ir VKEKK neveiklumo dėka sukauptais 1,3 mlrd.€ viršpelnio, gulinčiais nepaskirstytuose rezervuose? ,2,3 mlrd. Lt. ir 890 mln. Lt. viršijęs nepaskirstytasis pelnas (atitinkamai matomas LEN ir RST 2012 m. finansinėse ataskaitose vertybinių popierių biržai) 2016 m. LEN jau viršija 1,2 mlrd.€, ESO įmonėse 2015.12.31 – beveik 233 mln.€.

  Taip pat įdomu, kuo remdamasi (nesant patvirtintos atnaujintos Lietuvos energetkos strategijos) ir kokių tikslų siekdama “Lietuvos energija” platina ir dar žada platinti obligacijas ir taip skolinasi šimtus mln.€ siekiančias sumas? Nėra viešų duomenų, kiek tai pagerins paslaugų kokybę ir prognozių, kiek kainuos mums, vartotojams, nes po investicijų padidėjus turto vertei, neišvengiamai išauga kWh tarifas. Bet užtat labai primena valstybę valstybėje ir VAE avantiūrą, kainavusią mums apie 600 mln. Lt. (tiesioginiais kaštais, neskaitant sudeginto politikų ambicijoms tenkinti socialinio kapitalo).

 2. Marius parašė:

  Ir atsakymo iš energetikų, kaip suprantu, iki šiol nėra… Tamsta Aušra, jūs čia teisingus klausimus uždavėtė, tačiau galutinai supratau kokia Lietuva yra absurdiška ir idiotiška šalis, ir aš čia neturiu jums priekaištų, nes va palietėt šią problemą, tačiau tai kad net seimūnai negali pakeisti šio absurdo yra puikus įrodymas kad šioje valstybėje blaivaus ir racionalaus proto tiesiog nėra. Ir nepanašu kad apžvelgiamoje ateityje jo bus.

  Gi viskas yra iki šizofrenijos absurdiška ir paprasta: Lietuva nusprendė parodyti špygą Rusijai ir… pam-param… pradėjo pirkti žymiai brangesnės norvegiškas dujas vietoj rusiškų. Beje, tų norvegiškų dujų savikaina yra valstybinė paslaptis. Na ir kad nebūtų itin ryški išaugusi dujų kaina elektros tinklai ir dujų tinklai buvo sujungti į vieną įmonę. Atpigusi elektra bus panaudota padengti išaugusių dujų kaina, tam ir buvo sukurtas tas ESO. Aplink tą ESO va ir priviso visokių tarpininkų-manogilių kurios tik įmokų administravimų ir teužsiiima. Esu tikras į va tokias manogiles buvo įdarbinti politikų sūneliai ir dukterys. Neabejoju. Tačiau jūs, ponia Aušra, pasidomėkite koks dar toliau vyksta absurdas. Taigi ESO dabar išvaikė darbuotojus kurie tikrino gyventojų skaitiklius ir VĖL samdo kitą įmonę kuri užsiims tik tų skaitliukų tikrinimu. Ir aišku darbuotojai apkraunami dar didesniai darbo krūviais.

  P.S. Ir jūs tamsta Aušra būkite atsargesnė, kadangi paliečiate šventąją energeeeetiką, tai tuoj jus apšuks “rusų agente”. Neabejoju. Jau net buvo. Tuoj vasara baigsis ir prasidės naujas politinis sezonas. Bus daug absurdo ir purvo.

  P.P.S. Nenuostabu kad žmonės emgruoja. Ši valstybė tiesiog užknisa ir norisi bėgti.

  • Mauras parašė:

   Mariau, jūsų komentaras beviltiškai varguoliškas (nepykite, jei nesidomite ir nesugebate remtis faktais, geriau nerašykite) ar tiesiog pilnas vatos. Pilna teiginių, kurie su realybe neturi nieko bendra, ir – pabababam! – nuostabi išvada pabaigoje. Na, o jei esate vata, tai ne tuo adresu, skleuuiskitės delfiuose, ten jus supras ir palaikys tokie patys ar netoli pasistūmėję evoliucijoje.

   • Marius parašė:

    Kai nėra argumentų belieka klijuoti etiketes: varguolis, vatnikas, Kremliaus agentas. Bent kiek suvokiančiam yra aišku, kad visas tas LPG terminalas su “Independence” yra tipiškas plikbajoriškas pasipūtimas – parodysim rusams špygą, apsikakosim, bet nepasiduosim! Plius dar akių dūmimas prisidengiant patriotizmu, kuris nežmoniškai brangiai atsieina ir neša Lietuvai nuostolius. Ir kainos už terminalo dujas visuomenei pristatomos kilovatvalandėmis, bet ne už kubus, jūsų ką dujų skaitliukas rodo šiais matavimo vienetais? Ir viso tos elektros ir dujų ūkio reformos yra skirtos sumažinti visaip sąnaudas, kad tas terminalo išlaidos sumoje ne taip režtų akis – girdi sutaupome kitur. Bet kaip ir visada viskas daroma labai lietuviškai: kairė ranka nežino ką daro dešinė. Prikuriamos visokios manogiles, naiviai tikint, kad vadyba ir pijaras yra svarbiausias dalykas dujų ir elektros tiekime gyventojams.Galų gale kokį produktą kuria ši Manogile? Dabar buvo išvaikyti darbuotojai, pavyzdžiui tikrinę gyventojų elektros skaitiklius ir samdoma kita įmonė kuri tai atliks. Kokia prasmė? Naiviai tikint, girdi, įmonė iš šalies kažkaip efektyviau tai atliks už mažesnę sumą kuri atsieidavo išlaikant savo elektros tinklų darbuotojus. Nutylint kad darbo krūviai naujoje įmonėje išaugę. Žinau, yra pažįstamų.

    Ir išvis juokinga ir veidmaniška skaityti pamokymus iš žmogaus kuris net savo vardu neprisistato. Cha, klausyti mauro pamokymų… Čia ne jūsų blogas tamsta maurai, čia Aušros Maldeikienės blogas. Jai nurodinėti, ne jums.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *