MENIU

Komentarai (16) #išsaugokgalvą

#šmaikštusekspertas

Gitanas Nausėda yra pats sau gražus vyras pačiame jėgų žydėjime, visaip kaip tas Karlsonas, kuris gyvena ant stogo. Tiesa, šitas Karlsonas gyvena stiklo kube miške ir to jo stiklinio bokšto langai dar žiemos purvu aplipę, tad jų šeimininkas painiojasi skaičiuose ir vertinimuose.

Pašmaikštavęs dėl pavasario, kuris esą man jau atėjo, tad, jo galva, patiriu „pavasarinį emocijų perteklių“ (Edgarai Savickai, dėkui už nuostabią antraštę ir patvirtinimą, kad nėra gero darbo už kurį nebūtum išjuoktas, ar ne?) banko „ekspertas“ rimtesnės minties taip ir neišguldė. O aritmetika paprasta, ir ji patvirtina mano anksčiau pasakytą mintį, kad jeigu 1 proc. turtingiausių Lietuvos gyventojų mokesčius mokėtų tokiu pat tarifu, kaip vidutines pajamas nuo 714 iki 2140 eurų gaunantys Lietuvos žmonės, tai apatinių pajamų grupių iki vidutiniškai 714 eurų per mėnesį pajamų gavėjai galėtų nemokėti jokio gyventojų pajamų mokesčio.

Nors atsiprašau, išties, biudžete dar liktų beveik 174 mln. eurų papildomų įplaukų.

Dabar nuosekliai išdėstau visą aritmetiką „ekspertams“, kurie patys skaičių gauti nesusiprato (gavo per Delfį, kuriam persiunčiau aš), patys nesusigebėjo jų sudėlioti, nes nežino, kas yra efektyvus mokesčių tarifas (ekonomikos sąvokų nesuvokimas šiam „ekspertui“ ne naujiena, prieš porą metų diskusijoje su Romu Lazutka G. Nausėda pademonstravo nesuvokiantis, kas yra darbo našumas ir kaip jis apskaičiuojamas), ir dar parodė nelabai mokantys skaičiuoti.

O aritmetika (gilesnės matematikos čia nė su žiburiu nerasi) paprasta.

1,16 proc. gyventojų gavo 3,69 mlrd. eurų pajamų (arba 24,8 proc. visų asmeninių Lietuvos gyventojų pajamų) ir sumokėjo 155,2 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio (efektyvus tarifas 4,12 proc.). Jeigu jie būtų mokėję mokesčius tokiu pat efektyviu tarifu, kaip pagrindinė mokesčiais perkrauta Lietuvos žmonių grupė, gaunanti nuo 714 iki 2142 eurų per mėnesį (o jų efektyvus tarifas 11,26 proc.), tai tie turtingieji biudžetui būtų atseikėję 415,413 mln. eurų.

Žinant, kad gyventojai, kurių pajamos buvo iki 714 eurų per mėnesį, biudžetui sunešė 241,545 mln. eurų, matome, kad jeigu turtingųjų procentas būtų toks pat dosnus, kaip vadinamosios vidurinės grandies, tai biudžete būtų ne tik padengta visa žemesniosios grandies sunešta 241,545 mln. eurų suma, bet dar liktų papildomi 173,868 mln. eurų.

Kalbos apie tai, kad net 280 įvairių mokestinių lengvatų, kurios turtingųjų neapmokestinamąsias pajamas padidina iki kosmoso, reikalingos tam, kad tie turtingieji galėtų dirbti ir veikti, yra šiaip jau gėdingos. Žinoma, gėdingos, jeigu turi gėdą (kurios neturi G. Nausėda) ir jeigu supranti, kas ištinka šalis, kur turtingųjų pajamos iškeliauja už valstybės ribų, ir tokiu būdu stringa pajamų srautas nužudydamas smulkų ir iš dalies – vidutinį verslą.

Tiesa, kartkartėmis perversdama G. Nausėdos tekstus neturiu jokių vilčių, kad jis susipažinęs su modernia ekonomikos teorija.

Tiek šį kartą. Būčiau nerašiusi, nes ir taip darbų per akis, bet pasidarė gėda už Edgarą Savicką, kuriuo vis dar nuoširdžiai tikiu.

Straipsnis, į kurį reaguoju.

16 komentarai įraše "#šmaikštusekspertas"

 1. JPM parašė:

  Pervariau paviršiumi labai nesigilindamas. Bet Nausėda gali būti teisus. Mano asm pavyzdys. 2016 gavau kiek mažiau nei 500 tūkst eur pajamų, o mokesčių sumokėjau kokiu 15 tūkst. Atrodytų labai žemas tax rate. Ne velnio. Iš tų 500 tūkst didžioji dalis prekyba Vp, kurių savikaina sudarė virš 400 tūkst eur. Taigi pajamos dar nėra taxable net income.

 2. Audrius parašė:

  Pildant deklaracija apie VP apmokestinamas skirtumas tarp isigijimo ir pardavimo kainos. Sis atvejis labiau liecia ukininkus ir tuos kurie moka 5% pajamu mokescio tarifa, turedami/pasiekdami sodros imoku lubas.

 3. Aušra Maldeikienė parašė:

  Taibefektyvus tarifas buvo 15 proc. Prieš komentuodamas įsigilinkite.

  • JPM parašė:

   15 nuo pelno, o ne nuo pajamų. Nuo pajamų gausis kaip jūsų straipsnyje kokie 4 proc. Prieš komentuodami komentarą isigilinkite.

   • Aušra Maldeikienė parašė:

    Patduodamad butą gaunate pajamas. Jeigu tai atsitiktinis sandoris vargu ar logiška jam pritempti verslo sąvoką. Juolab čia kalbame apie asmenines pajamas, – pajamų sąvoka ansoliučiai logiška

    • OSC parašė:

     Parduodant butą gaunamos pajamos. Sakykime pajamos 100 kEUR. Butą pirkome už 90 kEUR. Koks efektyvus tarifas nuo pajamų?

     • Aušra Maldeikienė parašė:

      jeigu tai visos jūsų gautos pajamos (neturite jokių kitų) ir tą butą išlaikėte mažiau, nei 5 metus, tai efektyvus tarifas bus 15 proc., arba 1500 eurų (15 proc., nuo 10000 eurų) Jūsų pajamos yra 10 tūkst. eurų. Jei butas jums priklauso ilgiau, nei 5 metus, tai efektyvus tarifas nulis.

 4. Sutaupyk parašė:

  Ponia, Aušra,
  Gal Jūs parašykite pavyzdžiais apie pajamas/pelną ir efektyvųjį tarifą? Nes daug kam čia yra neaišku. Be to, ar tas efektyvus 4,12% pajamų mokesčio tarifas liečia pagrinde tik ūkininkus?

 5. Marius parašė:

  Kodėl tokia neteisybė yra Lietuvoje? Kodėl tie kurie daugiau uždirba moka mažiau mokesčių? Aš nesuprantu šitos valstybės. Beje esu prieš progresinius mokesčius, bent kol kas, kodėl bent pradžiai visi negalėtų mokėtų vienodą tarifą. Kodėl tokio elementaraus dalyko valdžia nesugeba įgyvendinti? Aš suprantu NPD, šeimos dydis visada lems kad idealiai vienodo tarifo visiems dirbantiems negali būti, bet tokio absurdo kai milijonieriai moka kelis procentus nuo pajamų, o visi kiti – keliolika procentų, na neturi būti. Ši neteisybė tiesiog žlugdo visuomenę, skatina depresiją ir emigraciją, skatina neapykantą šitokiai valstybei.

 6. Tadas parašė:

  Yra pilna schemu , kaip susimazint mokescius. Vienas toks: turit UAB , kuris uzdirbo x suma per metus. Jus sumokate mokescius , issimokate sau tuos pinigus dividendais ir paskolinate savo pacio imonei. Sutartyje nustatote tokias palukanas , kad imones visas pelnas nueitu tu palukanu dengimui. O kadangi Lietuvoje palukanos neapmokestinamos, tai daugiau niekada , nei jusu imone , nei jus pats nuo uzdirbtu pinigu nieko nebemokate

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *